Tallinna mnt 33 ja Orgemetsa kinnistute ja lähiala detailplaneeringu avaliku arutelu kokkuvõte
4. aprillil 2024 toimus Raasiku vallamajas Aruküla alevikus Tallinna mnt 33 ja Orgemetsa kinnistute ja lähiala detailplaneeringu avalik arutelu.
Detailplaneeringuga kavandatakse ca 1500 m2 ehitisaluse pinnaga kaubandushoonet. Tallinna mnt 33 katastriüksuse piiride laiendamist Orgemetsa katastriüksuse arvelt, et vajalikud hooned ja rajatised ära mahuksid. Moodustatud katastriüksuse sihtotstarve muudetakse ärimaaks, määratakse ehitusõigus ja hoonestustingimused, vajalikud servituudid, lahendatakse juurdepääsud, liikluskorraldus, tehnovõrgud ja haljastus-põhimõtted.
Detailplaneeringuga ei kavandata olulise keskkonnamõjuga tegevusi. Arvestades planeeritava tegevuse mahtu ning iseloomu ei koostatud detailplaneeringule keskkonnamõju strateegilise hindamise eelhinnangut ning ei tehtud keskkonnamõju strateegilise hindamist.
Detailplaneeringu on kooskõlastanud Põllumajandus- ja Toiduamet, Transpordiamet, Päästeamet.
Lahendus on see kooskõlas Raasiku valla üldplaneeringuga.
07.02.–23.02.2024 toimunud avaliku väljapaneku ajal laekus üks vastuväide, milles väidetakse et detailplaneeringuala asub liigniiskel poldrialal ning seeläbi tuleb läbi viia KSH (keskkonnamõju strateegilise hindamine). Eelnevast tulenevalt tuleb detailplaneeringu vastuvõtmine tühistada ja menetlus peatada kuni on läbi viidud alal KSH ja leitud lahendus liigveele probleemile poldrialal.
Raasiku Vallavalitsuse seisukoht on, et Põllumajandus- ja Toiduamet on kooskõlastanud Aruküla alevikus, Tallinna mnt 33 ja Orgemetsa katastriüksuse ja lähiala detailplaneeringu, 10. 11. 2023 nr. 6.2-2/47965.
Lahendus näeb ette, et sademevesi immutatakse krundisiseselt, parkla serva kavandatakse imbkraav, dreen või -tunnel, mille ülevool juhitakse vajadusel Aruküla peakraavi läbi planeeringuala põhjapiiril asuva olemasoleva kraavi. Aruküla peakraavi suunatav veehulk on küllaltki väike ega avalda mõju peakraavi toimimisele.
Edasisel projekteerimisel tuleb kaaluda ka alternatiivseid looduslähedasi sademeveesüsteeme- vett läbilaskev kivisillutis, rohekatus, vett läbilaskva kattega parkla, kasvukastid, vihmapeenar, nõva vms.
Vältimaks põhjavee reostumist tuleb sademevesi vajadusel puhastada liiva-õlipüüduriga. Sademevee kogumine ja immutamine tuleb lahendada parkla projekteerimise käigus. Kraavidesse või pinnasesse juhitav sademevesi peab vastama keskkonnaministri 08.11.2019 määrusele nr 61 „Nõuded reovee puhastamise ning heit-, sademe-, kaevandus-, karjääri ja jahutusvee suublasse juhtimise kohta, nõuetele vastavuse hindamise meetmed ning saasteainesisalduse piirväärtused sätestatud sademevee saasteainesisaldus piirväärtustele" (veeseadus (VeeS) § 129 lg 4 ja 5).
Vastuväites on ühendatud ka mõisted „liigniiske ala" ja „poldriala", ometi Raasiku valla üldplaneering käsitleb Aruküla poldrit kindla alana, info leitav Raasiku valla kodulehel raasiku.ee – Raasiku valla üldplaneeringu joonist, väärtused ja piirangud.
4. aprillil 2024 toimunud detailplaneeringu avalikul arutelul arutati laekunud vastuväidet ja Raasiku Vallavalitsuse seisukohta, kompromissini ei jõutud. Seetõttu esitab Raasiku Vallavalitsus käesoleva detailplaneeringu heakskiitmiseks Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile.